Miofunkcionalna terapija

Z miofunkcionalno terapijo se ukvarjamo že več kot 10 let. Znanja so bila pridobljena na multidisciplinarni kliniki v Veliki Britaniji, s katero še vedno sodelujemo in po potrebi prosimo za konzultacije pri pacientih.
Prednost naše obravnave pred ostalimi, ki izvajajo miofunkcionalno terapijo je, da jo izvaja fizioterapevt s poglobljenim znanjem na področju orofacialnega kompleksa, kot tudi osnovnim razumevanjem ortodontskega zdravljenja (kaj želi zobozdravnik/ortodont z zdravljenjem doseči)  in razumevanjem vpliva na celotno telo, kar lahko sočasno naslavljamo s kombinacijo terapij. S tem je terapija veliko bolj celovita, uspešna ter posledično cenovno in časovno ugodnejša.   
Z ustrezno obravnavo se lahko prične kadarkoli - ne glede na starost otroka ali odrasle osebe. Najbolje je takoj, ko se pojavijo prvi simptomi (težko žvečenje ali nežvečenje trde hrane, dihanje skozi usta, smrčanje, apneja …).
V kolikor se dojenček slabo doji ali se ne more dojiti, je potrebno narediti oceno priraščenosti jezika, zgornje ustnice ali povečane napetosti mišic vratu, grla in obraza. Na podlagi ocene stanja se nato predlaga nadaljnje obravnave.

Kaj je miofunkcionalna terapija?
Miofunkcionalna terapija, znana tudi kot orofacialna miofunkcionalna terapija (OMT), je program nevromišične reedukacije in reedukacije vzorcev mišic obrazno-ustnega področja. Ta vrsta terapije vključuje vaje za obraz in jezik, spreminjanje vzorcev aktivnosti obraza z namenom zagotovljanja primernega položaja jezika, izboljšanja dihanja, žvečenja in požiranja.
Orofacialne miofunkcionalne motnje (OMM) so motnje v delovanju mišic in motnje v funkcionalnosti obraza in ust. OMM lahko prizadanejo dojenje, rast kosti obraza, razvoj, žvečenje, požiranje, govor, ugriz (položaj zob), gibanje čeljustnega sklepa, zobno higieno, stabilnost in možnost ortodontskega zdravljenja, obrazno estetiko in drugo.  
Večina OMM nastane zaradi neprimernega dihanja, dihanja večinoma ali samo skozi usta, nezadostnega uživanja čvrste in trde hrane (žvečenja).  Posledično se mišice prilagodijo temu načinu do te mere, da se spremenijo tudi funkcije ust in obraza, ki nato ustvarijo veliko OMM.
OMM lahko vpliva na potek ortodontskega zdravljenja, zdravljenja pri zobozdravniku ali zobnemu higieniku, obravnavo pri logopedu ali pri drugih strokovnjakih, ki delajo na področju orofacialnega področja.

Veseli nas, da se že kar nekaj zobozdravnikov in ortodontov pri nas zaveda pomena te obravnave, ki je v tujini precej razširjena. Z več zobozdravstvenimi in ortodontskimi ordinacijami že sodelujemo za: terapijo pred in med ortodontskim zdravljenjem ter terapijo pacientov s težavami s čeljustnim sklepom ali bolečinami v obrazu.

Več informacij na:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23522598/

Naroči se na termin

+386
Search