Čeljustni sklep

Težave s čeljustnim sklepom ali na kratko TMD (temporo-mandibular disorders) so težave, ki prizadenejo čeljustni sklep. Diagnosticiranje in zdravljenje kranialnih (glava) in orofacialnih (obraznih) bolečin, bodisi kroničnih ali akutnih, ki so posledica težav s čeljustnim sklepom ali neposredno vplivajo na delovanje le tega, predstavlja velik izziv zaradi same kompleksnosti različnih anatomskih struktur in njihovih funkcij – npr. govor, vid, požiranje in sluh. Pri tem ne gre zapostaviti psihološkega vidika, ki je s slednjimi neločljivo povezan, saj težave navadno trajajo več mesecev ali celo let in prizadenejo veliko nivojev posameznikovega življenja.

Temporomandibularni sklep (TMS) je kompleksen sklep, ki je sestavljen iz bikonkavnega diska stoječega med dvema kondilama in lobanjsko čašico, kamor se prilega. TMS je sestavljen iz različnih podpornih mišic, ligamentov, možganskih živcev in je dobro prekrvavljen, kar prispeva k harmoničnemu delovanju. Ta sklepa nista pomembna le pri žvečenju, ampak tudi pri govoru, petju in požiranju.. Kadar se to ravnovesje poruši, pride do poškodbe ali bolezni tega predela, osebe razvijejo disfunkcijo čeljustnega sklepa (TMD). Velik del populacije trpi zaradi teh ali podobnih simptomov, ki so mnogokrat identični simptomom drugih kroničnih bolezni (npr. fibromialgiji).
Simptomi, ki jih s tem povezujemo s TMD so:
•    pokanje/preskakovanje v sklepu (enem ali obeh),
•    bolečine v čeljusti ob odpiranju, zapiranju ust, žvečenju, ležanje na strani,
•    bolečine v sencih,
•    glavoboli, migrene, bolečine v ušesih, težave s sinusi, obrazne bolečine,
•    težave z zobmi – škripanje, prevelika obraba, lomljenje
•    mišično-skeletne bolečine in podobne težave – bolečine v vratu/rokah, bolečine v hrbtu/medenici, vrtoglavica in bolečine v drugih mišicah in sklepih, ki jih povezujemo s kompenzacijskimi mehanizmi.

Odpravljanje težav je odvisno od vrste problema in stopnje težav. Pri prvih dveh kategorijah (bolečine in akutne težave) se lahko s fizioterapijo in drugimi pristopi doseže zelo veliko. Pri tretji kategoriji je potrebno sodelovanje z zobozdravniki ali drugimi strokovnjaki, da se zagotovi ustrezno izboljšanje in stabilnost stanja.

Pri obravnavi vedno iščemo vzrok, kateri dejavniki so pripeljali do teh težav in  stremimo k vzpostavitvi ravnovesja stomatognatnega sistema (ki ga sestavljajo zobje, čeljusti, žvečne mišice, jezik, ustnice, obrobna tkiva in živci) ter posredno in neposredno celotnega telesa.  V približno tretjini primerov to zajema multidisciplinarno zdravljenje s pomočjo opornice na spodnjih zobeh in dodatnimi zobozdravstvenimi storitvami. Veseli smo, da na tem področju, že vrsto let, uspešno sodelujemo z zobozdravstveno ordinacijo Katarine Hrovat (http://www.zobnaordinacija.si/) in angleško multidiscplinarno kliniko The O Lab.
Naš cilj je spremeniti funkcionalne vzorce, ki so pripeljali do prisotnih težav (dihanje, žvečenje, požiranje, drža, navade: sesanje dude, prstov, grizenje nohtov) tako, da bodo ustrezno podpirali fiziološko funkcijo telesa.

Naroči se na termin

+386
Search